Yetkili Motor Yağı Değişim Noktası

Yetkili Motor Yağı Değişim Noktası

Yetkili Motor Yağı Değişim Noktası Belgesi

Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği Taslağında yayınlandığı üzere Yetkili Motor Yağı Değişim Noktası; motor yağı değişimi yapan akaryakıt istasyonları, tamirhaneler, servisler ve diğer motor yağı değişimi yapan işletmeleri ifade etmektedir.

Atık yağlarıntoprağa, denizlere, göllere, akarsulara ve benzeri alıcı ortamlara verilmesi, akaryakıta karıştırılması ya da akaryakıt olarak kullanılması ve yakılması yasaktır.

Atık yağlar oluştuğu noktada ayrı olarak biriktirilmesi ve uygun koşullarda geçici olarak depolanması gerekmektedir.

Motorlu araç sahiplerinin motor yağı değişimlerini yetkili motor yağı değişim noktalarında yaptırmaları esastır. Motorlu araç sahipleri, yağ değişimini kendilerinin yapması halinde oluşan atık motor yağlarını yetkili motor yağı değişim noktalarına teslim eder.

Motor yağı değişimi yapılan akaryakıt istasyonları, tamirhaneler, servisler, yağ değişimi yapan işletmeler belge almak ve çevrimiçi programa kayıt olmak zorundadır.

Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği Yayınlandı!!!

Atık yağların yönetimi yönetmeliği 21 Aralık 2019 tarih 30985 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Atık yağların yönetimi yönetmeliği gereğince yağ değişimi yapan akaryakıt istasyonları , tamirhaneler, servisler ve diğer motor yağı değişim yapılan işletmeler MOTOR YAĞI DEĞİŞİM NOKTASI İZİN BELGESİ almak zorundadır. Motor yağı değişimi yapan işletmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Çevrimiçi programlarına kayıt olup, motor yağı değişimine ilişkin bilgileri çevrimiçi programı kullanarak bildirmekle ve onaylamakla yükümlüdür.  

Motorlu araç kullanıcıları periyodik bakım ve yağ değişimlerini motor yağı değişim noktası izin belgesi almış tamirhaneler, servisler, akaryakıt istasyonları ve diğer işletmelerde yaptırmaları gerekmektedir

Motor yağı değişimi yapan işletmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevrim içi sistemi olan MOYDEN e kayıt olmak ve yağ değişimi yaptığı araz bilgilerini MOYDEN  kullanarak bildirmekle yükümlüdür.

Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi almak için gerekli fiziksel şartların yerinde tespit edilip, MOYDEN uygulamasına kayıt yapılması ile ilgili lütfen bizimle iletişime geçiniz.

MOYDEN İZİN BELGESİ

 

MOYDEN İZİN BELGESİ Motor yağı değişimi yapan tamirhaneler, servisler, akaryakıt istasyonları ve diğer motor yağı değişimi yapan işletmelerin alması gereken izin belgesidir.

MOYDEN (Motor Yağı Değişim Noktası Sistemi) uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığının MOTAT sistemi içerisinde bulunan ve Motor yağı değişimi yapan işletmelerin Motor yağı değişimi yaptıkların araçların bilgilerinin girildiği sistemdir. MOYDEN sistemi üzerinden Motor yağı değişimi yapılan aracın plaka ve km bilgisi, atık yağ ve yeni yağ miktarı girilmesi gerekmektedir.  MOYDEN sistemine bilgi girişi tamamlandıktan sonra onay sayfasına yönlendirilir, girilen bilgilerin onaylandıktan sonra değiştirilmesi mümkün değildir. MOYDEN sistemine girilmiş ve onaylanmış bilgilerin hatalı olması halinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirimde bulunulması gerekmektedir.

KKDİK Danışmanlığı ATIKSU ARITMA TESİSİ İMALATI VE DANIŞMANLIĞI