KARBON AYAK İZİ HESAPLAMA

KARBON AYAK İZİ HESAPLAMA

Karbon Ayak İzi; birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

 Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi;

Birincil ayak izi; evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

İkincil ayak izi; kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

Kurumların Karbon Ayak İzinin hesaplanması, müşteri ve yatırımcı talepleri, Uluslararası pazarlama avantajı, kurum imajı, AB Emisyon ticareti mekanizmalarına katılım, sosyal sorumluluk ve sürdürülebilir çevrede sera gazı emisyonunun azalımı açısından önem arz etmektedir. İklim değişikliğine yönelik stratejiler geliştirmek, işletmelere bu kapsamda karşı karşıya kaldıkları risklerini belirleme ve anlama fırsatı verirken, aynı zamanda düşük karbon ekonomisinden doğan bazı yeni pazar veya ürün fırsatlarını değerlendirme imkanı tanıyacaktır.

OLİMPİK DANIŞMANLIK MÜH. İTH. İHR. PAZ. VE TİC. LTD. ŞTİ olarak kurumunuzun Karbon Ayakizi Hesaplama için uzman kadromuzla danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

 

Daha fazla bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

ATIKSU ARITMA TESİSİ İMALATI VE DANIŞMANLIĞI SIFIR ATIK DANIŞMANLIĞI